miminko po porodu u maminky

Focení porodu – více lásky jsem ještě neviděla

Splnil se mi fotografický sen. Já a můj fotoaparát Canon jsme byly přítomni u porodu. Focení porodu jsem plánovala již dlouho. Věděla jsem, že v zahraničí patří tento druh focení mezi běžně nabízenou službu rodinného fotografa. V Čechách ale nabídka odráží poptávku, a ta je zatím malá.

Reakce lidí na focení porodu

Když jsem se s mým snem svěřila lidem z blízkého okolí a kamarádům, jejich reakce byly většinou podobné. Velké překvapení a udivení, že si myslí, že nikdo přece nebude chtít mít nafocený porod. Říkali, že to není pěkné. Vysvětlovala jsem jim, že s citlivým přístupem lze nafotit krásné a dojemné snímky zrození života. Sama jsem nechtěla fotit nic drastického. Proto se i fotografie často ladí do černobílého provedení a pečlivě se vybírá úhel a místo, ze kterého se fotí.

Přístup pražských porodnic k focení

Jak jsem uvedla výše, fotit porod jsem plánovala již delší dobu. Když jsem fotila maminkám těhotenské fotky, vždy jsem jim o této možnosti povídala. Některé, zejména prvorodičky, se na to necítily. Mnohým maminkám se však nápad líbil, několikrát jsem bohužel narazila na zamítavý přístup porodnice a jeho personálu. Někdy bylo odůvodněním to, že u porodu může být pouze jedna osoba a tou měl být dle přání maminky budoucí tatínek. Často zamítnutí nebylo ani odůvodněno. Musím říct, že jsem byla tímto přístupem docela překvapená a uvědomila jsem si, že i toto je příčinou, proč se v České republice porody nefotí. Fotit se prostě nemůžou.

Focení porodu – dojetí a fotografie památkou navždy

Jak se říká – sny se plní a já dostala souhlas s focením porodu. A to nejen od budoucí maminky Janičky, která se na focení opravdu moc těšila a doufala, že nám to spolu vyjde, ale také od personálu porodnice u Apolináře. Proto jsem v neděli 24. září mohla zaznamenat to opravdu nejkrásnější, co v lidském životě je – příchod nového života. Byla jsem naprosto ohromená tou sílou okamžiku – tolik lásky jsem ještě nikdy neviděla. Vše v pořádku dopadlo a malý Davídek si jednou bude moci prohlížet fotografie, na nichž je zachyceno, jak přišel na tento svět 🙂

 

 

Napsat komentář