Daniela Lišková

svatební a rodinná fotografka

Se mnou jako fotografkou Vám to bude na fotografiích slušet

Lidé se mi často svěřují, že mají ze svatebního focení obavy, před fotoaparátem si nejsou jistí a necítí se dobře. Mají strach, že budou vypadat špatně, a proto se i neradi fotí. Tento pocit velmi často vzniká z nepovedených amatérských fotografií, kde se lidé sami sobě nelíbí. V této souvislosti si vzpomínám na to, co jednou o profesionálním focení řekla topmodelka Cindy Crawford. Její slova zněla přibližně následovně: "Když lidé vidí nepovedenou fotku, pomyslí si: 'Bože, ta tam ale vypadá hrozně.' Nikdo, ale neřekne ten fotograf byl špatný". S tímto naprosto souhlasím. Profesionální fotograf má obrovské možnosti, jak u daného objektu vyzdvihnout jeho kladné stránky a potlačit naopak ty záporné. Ať už volbou úhlu záběru, dopadajícím světlem či celkovou kompozicí.

Jako svatební fotografka nejsem žádný nováček

Svatby fotím již od roku 2014. Za tu dobu jsem měla příležitost navštívit řadu svatebních míst v Praze a jejím blízkém okolí. K nafocení svatby používám profesionální fotografickou techniku. Vlastním dva fotoaparáty Canon, oba dva jsou fullframe. K dispozici mám 2 pevné objektivy s vysokou světelností, což mi umožňuje fotit i za slabého osvětlení bez blesku a zachytit tak atmosféru situace. K těmto objektivům používám navíc ještě objektiv se zoomem v situacích, kdy svatebnímu dění nemohu být tak blízko. Součást mojí fotografické výbavy pro focení svatby tvoří i dvě odrazné desky různé velikosti.

V čem jsou moje fotografie jiné?

Moje fotografie charakterizuje především jemnost a ženskost. Světlo je kouzelník a základ fotografie a já se jej snažím využít na maximum. Velmi ráda fotím v protisvětle, které v pozdních odpoledních hodinách vytvoří neuvěřitelně působivou atmosféru. Miluji též přírodu, proto pro stylizované focení novomanželů navrhuji focení u rozkvetlých stromů, v obilném poli nebo v lese. 

Svatební pózování? Není třeba mít žádné obavy

Nevěsty se mi často svěřují, že mají ze svatebního focení mírné obavy, neboť se s ženichem necítí na to, aby před fotoaparátem sami pózovali. Tomuto pocitu naprosto rozumím. Mohu Vás ujistit, že se mnou jako svatební fotografkou se tohoto problému vůbec bát nemusíte. Při focení dovedu vytvořit příjemnou atmosféru, díky které se nevěsta s ženichem cítí naprosto uvolněně. To považuji za jednu z nejdůležitějších částí práce svatebního fotografa. Při svatebním focení s novomanžely neustále komunikuji a citlivě je při focení vedu do jim přirozených póz a sleduji, aby jim to na záběrech slušelo.

Profesionální příprava jako základ úspěchu při svatebním focení!

Za součást úspěchu při svatebním focení považuji pečlivou přípravu, tato příprava pro mne jako pro svatební fotografku začíná již na předsvatební schůzce se snoubenci. Předsvatební schůzka probíhá většinou tak, že si s budoucími manžely sedneme u společné kávy. Toto setkání je pro mne velmi důležité, neboť se s nastávajícími manžely vzájemně poznáme. Budoucí nevěsta s ženichem mi sdělí místo a průběh svatebního dne a jejich celkovou představu o svatebním focení. Na předsvatební schůzce tedy určíme i čas a místo stylizovaného svatebního focení.

 


 Svatební focení pro Vás nebude povinností, ale krásným zážitkem ze svatebního dne.


 

Média, která o mně psala

Za pět let, co se svatebnímu a rodinnému focení věnuji profesionálně jsem měla tu čest poskytnout několik rozhovorů pro média. Kromě českých svateb se věnuji i focení zahraničních klientů, kteří si Prahu zvolili pro nafocení tzv. předsvatebních focení. Článek deníku Blesk o tomto novém trendu předsvatebního focení naleznete zde.  Druhý rozhovor, o který jsem byla požádána deníkem Blesk se týkal doporučení na nejkrásnější místa pro svatební focení v Praze. Rozhovor o svatebním focení vyšel v únoru letošního roku v tištěné příloze Mladé Fronty Magazínu Dnes. Časopisu Reflex jsem poskytla svoji fotografii jako titulní fotografii k článku o vzrůstajícím počtu svateb cizinců v Praze. Jako jedna z mála rodinných fotografek v České republice nabízím i focení uměleckých fotografií z porodu. Byla jsem tak požádána časopisem Blesk o rozhovor k tomu focení. Téma focení porodu mělo pro mne naprosto nečekaný úspěch. Další rozhovor jsem poskytla pro MF Dnes a její tištěnou přílohu. Rozhovor se mnou i focenou maminkou je v digitální podobě zde.
 
Fotografie přirozeného porodu jsem poskytla Lilii Khousnoutdinové pro její projekt Na porodu zaleží Moje Fotografie tak podporují kampaň Ať můžou a jsou k vidění i v článku na Blesk.cz a Aktuálně.cz.

Svatební focení v Praze

Praha je centrem veškerého společenského a kulturního života v České republice, proto také každoročně hostí ty největší svatební veletrhy jako je Svatební veletrh v hotelu Diplomat a Svatební dny v hotelu Clarion. Praha se tak stává středem všeho svatebního dění. Proto i já jako svatební fotografka pracuji v Praze - samém srdci České republiky. Praha ukrývá spoustu romantických míst a památek, a proto má svatební fotografii opravdu mnoho co nabídnout!

Jako lokalitu pro své svatební focení můžete třeba zvolit jednu z mnoha pražských věží. Pokud dáváte přednost nevšednímu dobrodružství, a chtěli byste si raději užít Váš svatební den pohledem na Prahu přímo z Vltavy, doporučuji Vám projížďku a svatební focení na romantické lodi Sv. Anežka. Pokud rádi zkoušíte nové a nevšední věci, můžete si Vaše svatební focení spojit s prohlídkou historických kasemat na Vyšehradě. Přímo pod Vyšehradem pak naleznete hotel a restauraci U Šemíka, kde Vám na přání zajistí Vaši svatební hostinu s výběrem těch nejlepších jídel.


Jsem svatební a rodinná fotografka, které dělá svoji práci s láskou! Svoji práci miluji a spokojenost Vás - mých klientů je pro mě tou největší odměnou!


 

Svatební profesionálové se kterými spolupracuji: